Bugüne Kadar İnternette Ne İşler Yaptım – Haziran’18

Bugüne Kadar İnternette Ne İşler Yaptım - Haziran '18
Bugüne Kadar İnternette Ne İşler Yaptım – Haziran’18
5 (100%) 1 oy

Bunca yıldır internet varoşunun mahalle bekçisiyim. Dönüp, arkama bakıp “bugüne kadar neler yaptım” sorgulama zamanı artık geldi.  Bugün geldiğim noktada en çok kullandığım cümleyi bu sayfanın en altındaki “özlü bir söz” kısmında bulabilirsiniz. Bakalım neler yaşamışım neler beni bu duruma getirmiş.


’93 yılının aralık ayının üçüncü günü, bu dünyadaki mesaim başladı.


’00 yılında ilköğretime başladım.


’05 yılında o zamanın ücretsiz web siteleri (azbuz.com) siir-mektup.azbuz.com ile blog hayatımda emeklemeye başladım. Burada hoşlandığım şiirleri ve düz yazıları paylaştığım bir süreç geçirdim. Aynı zamanda temel web site kullanımı konusunda da ilk bilgilerimi edinmiş oldum. Ek olarak bu süreçte azbuz.com üzerindeki bloggerları -o zamanlar ismimizin böyle bir şey olacağını bilemiyorduk tabii ki- bir araya getirerek ortak projeler yaptığımız oldu.


’07 yılına kadar devam eden azbuz.com sürecinden sonra yine bir ücretsiz web sitesi ile kendimi bir adım daha ileriye taşıdım. Bedava-sitem.com (tr.gg) üzerinden htmlkodlar.tr.gg adında bir web sitesi açarak html üzerine edindiğim temel bilgileri ve kodları paylaştığım bir blog oluşturmuş oldum. Bu dönemde backlink ve bloglar arası reklam konusunda çalışmalar yaptım. htmlkodlar.tr.gg web sitesi aynı zamanda tr.gg üzerindeki en çok hit alan blog olma başarısını göstermişti.

Yine aynı yıllarda r10.net ile tanışmış olmam belki de hayatımın dönüm noktalarından biriydi. Bilmeyenler için r10.net web sitesi web işleri ile ilgilenen kişilerin bir araya geldiği, birbiriyle uzmanlık alanları üzerine bilgi paylaşımında bulunulduğu -her ne kadar şu an bilgi paylaşımı kısmı son derece azalmış olsa da- ve yoğun bir ticaretin döndüğü bir ortamdır.

R10.net ‘de geçirdiğim süreçte edindiğim bilgiler ile ilk ücretli web sitem (ücretli bir domaini -alan adı- ve hostu) olan www.htmlkodlari.net ile şu an bu sitede kullandığım altyapı olan WordPress ile tanıştım. Bu web sitesinde de tr.gg’den süregelen takipçilerim ile birlikte o zamanlar benim için yüksek olan günlük 300-400 tekil hite ulaştım ve diğer WordPress siteleri ile reklam çalışmaları, ortak projeler ve forum kurma faaliyetlerine geçiş yaptım. Bu süreçte farklı forumlarda moderatörlük görevi üstlendim ve forum alt yapısı (vbulletin, mybb, smf) hakkında bilgiler edindim.


’08 ve ortaokul öğrenimi tamamlayıp lise öğrenimim için Anadolu Teknik Lisesi, Elektrik-Elektronik Bölümü‘ne başladım.  -Aslında Bilgisayar Bölümü okumak isterdim, olmadı. Bir ara anlatırım…-

Boş geçti!


’09 İnternet ortamından kazandığım ilk para ve ilk ticaret deneyimi de  R10.net üzerinden gerçekleşti. Bunca süredir bu işlerle ilgileniyoruz daha cebimize bir kuruş para girmedi, artık biraz ticari düşünelim dedikten sonra baktım ki hiçbir şey bilmiyorum. O an iki seçenek ortaya çıktı;

 1. Amelelik yapmak
 2. Kendimi geliştirecek yeni bir şeyler öğrenmek

Küçük bir detay gibi görünse de o gün ve o yaş için hayatımı değiştirecek ilk kararlardan ikincisiydi (Birincisi lise öğrenimine nerede başlayacağım, ne okuyacağım kısmıydı ki kendi başıma karar verme konusunda yetersiz olduğumdan hayatımı değiştirecek bir karar olduğunu sonraları fark edebildim). O gün için bende şöyle bir karar verdim. Seçenekler arasında birini seçmek zorunda değildim. Bu bir OKS sınavı değildi.  O zaman kendi seçeneğimi yarattım ve hem amelelik yapacağım hem de kendimi geliştirecek bir şeyler yapacağım.

Şimdi kararımı verdim ve ilk amelilik işine başladım.

Veri Giriş Elemanı, İçerik Giriş Elemanı gibi isimler verildiğini bugünlerde görüyorum.

Web siteleri, bloglar ve forumlar için içerik girişi yapmak. A sitesindeki yazıları alıyorsun B sitesine aktarıyorsun ve para kazanıyorsun. Aslında bildiğin interneti çöplüğe çevirip SPAM içerik üretiminin en alt seviyesinde çalışan biri olarak uzun bir süre çalıştım ve güzel paralar kazandım.

– Pişmanım!

*

Bu süreçte htmlkodlari.net biraz daha büyümüşte ve o şu an devam etmese de o gün için çok önemli olan bir şey vardı. PageRank! htmlkodlari.net ‘in PageRank değeri 3 olduğu için ve özgün yazılar girildiği için “tanıtım yazısı satışına” başladım. Şimdiden yazı epey uzun olmuş o yüzden merak edenler tanıtım yazısı için linke tıklayabilirler. Bu işten de o zamanlar için epey iyi para kazandım ve aklımdan geçen “Allah’ım hiçbir şey yapmadan para kazanıyorum sanırım, yazıyorum ve yazdığım için web sitem olduğu için para kazanabiliyorum” oldu.

Ayrıca bu yıl ek olarak www.webbilgisi.net adında spam içeriklerden oluşacak çok kapsamlı bir blog oluşturma fikriyle açılmıştı ve içerisine 3000’den fazla yazı girdisini aha da bu parmaklarımla yaptım, pişmanım!

Bu web sitesininde PageRank değeri yükselince bundan da tanıtım yazısı satışına başladım ve para kazanma sürecim devam etti.

*

Babam hastalandı.


’10 ve babamın rahatsızlığı sebebiyle oldukça zor bir süreç başlamış oldu. Hem eğitimsel, hem ruhsal, hem ergenliksel vb… Bu konu bambaşka bir kitap konusu. Belki bir gün…

Bu yıl elektronik konusundaki bilgim ufaktan ufaktan artmaktaydı ve www.ozancan.net adından bugün baktığımda “Allah’ım ben bu alan adını nasıl kaybettim” diyerek kafamı dağlara, taşlara vurduğum tertemiz bir kişisel blog sahibi oldum. *Şu an benim değil.

Burada elektronik üzerine edindiğim bilgileri sıcağı sıcağına servis ediyor ve bu sayede hem kendi elektronik bilgimi geliştiriyor hem de insanlara faydalı oluyordum.

Sonrasında bu siteden de link satışı ve tanıtım yazısı satışına devam ederek kazanç sağladım.

*İlk özgün blogum olması sebebiyle de çok daha kısa sürede arama motorlarında üst sıralarda çıkmaya, daha fazla tanıtım yazısı almaya ve daha kaliteli sitelerle backlink takası yapmaya başladım.

Ayrıca WordPress alt yapısını kullandığım üçüncü web sitem olması sebebiyle artık WP (WordPress) sistemini yeterince iyi çözmüş kendi kurulum ve eklenti ayarlarını yapabiliyordum.

Sonrasında hayatıma SEO (Search Engineering Optimization) girdi ve artık SEO’cu olma hevesim doldu, taştı.

-spoiler: olamadı-

Olamadı ama çok da şey öğrendi SEO nedir üzerine kendi yazdığım yazıdan link vermek isterdim ama o yazıyı sattığım site kapandığı için linki ekleyemedim -günümüzün deyimiyle- bi Google’larsanız fazlasıyla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu işi profesyonel olarak yapamasam da web sitelerine gireceğim içeriklerde aptal bir arama motorunu kandırmaya ve bu yazı güzel yazı denecek şekilde nasıl yazacağımı öğrendim.

*

Ve bu öğreniş bana makale yazarlığı kapısını araladı. Sanırım internet üzerinde en uzun süreli yaptığım iş oldu. Çok uzun bir süre bireysel ve kurumsal müşteriler için içerik çözümleri üreterek onların web siteleri için istedikleri içeriklere uygun makaleler yazarak para kazandım.

*

Burada atlamamam gereken bir nokta var ki o da www.webilgisi.net adında pek çok farklı amaçla kullanılmış bir web sitesi, bazen forum, bazen blog, bazen boş bir domain olarak hayatıma çok şey kattı. En son haber sitesine döndürmem ile o zamanlar sevgili Lord ‘un katkıları ile beraber web siteme girdiğim veriler otomatik olarak Facebook sayfasında paylaşılıyor ve Facebook’dan gelen ziyaretçilerin web sitesindeki reklamlara tıklamasıyla da para kazanıyordum. Basit bir döngü gibi görünse de Facebook spam algoritmasının gelişmesi ve bu işlere artık müsaade etmemesi ile beraber tası tarağı toplamak zorunda kaldık. Sonraları webbilgisi.net alan adını da yabancı ellere kaptırdım ya neyse…


’11 tam olarak yıldan emin olmamakla birlikte orada bi yerde o zamana kadar ki hayatımda web üzerinden en zahmetsiz ve en çok para kazandığım yepyeni bir sektöre giriştim. Youtube reklamlarından gelir elde etme; bugün artık bir meslek olarak kabul gören bu iş (Youtuber) o zamanlar henüz Türkiye için çok yeniydi. Benim de bu yeni dünyaya zamanlı girişim para kazanmak için doğru bir adım oldu. Açtığımız sayısız kanal ile kimi zaman kopya içerikler, kimi zaman ise özgün içerikler paylaşarak o zaman için güzel paralar kazandık. Kanallar mı o kanalların hepsini sonrasında kapattım.


’12 Lise bitti. Babam öldü. Ve ben her şeyi bıraktım. Boş bir yaz tatili geçirdim. Sonrasında ön lisans (Biyomedikal Cihaz Teknolojisi) eğitimime başladım.


’13

Makale yazarlığı son kez bir iş aldım ve bitiminde bıraktım.
Veri giriş elemanlığı bıraktım.
Kişisel blog yazma bıraktım.
Var olan bloglarımı bu yıl bıraktım.
Youtube bıraktım.
Facebook sayfalarını kapattım.
Farklı herhangi bir para kazanma yöntemi aramadım.


’14 E-Ticaret

Çok minik bir ticaret deneyimim oldu ama benim için internet üzerinden yaptığım işler arasında en heyecan verici olanı buydu. Çünkü tam olarak internet üzerinden değildi. 13’de işi gücü bırakmış biri olarak hazırdan para yemekle meşgulken son kalan paramı da ya yiyecektim ya da onu sermaye yapıp para kazanacaktım (kazanamadı).

Saat, saat kutusu, gül kokulu parfüm, kalpli notlar, şekerlemeler, kurdele…

Bunların hepsini tek tek kendi ellerimle Eminönü toptancılarından seçerek aldım. Satış alanı olarak kendime r10, gittigidiyor, sahibinden ve de kendi çevremi seçtim. Aldığım saatler kadın saati ve ben dönem arasında aldığıma göre aylardan Kasım-Aralıktı. Bu dönemde almamın iki nedeni vardı birinci satış fırsatı olarak yılbaşını, ikinci satış fırsatı olarak da 14 Şubat’ı seçtim.

Ailemde esnaf bulunmaması, herkesin işçi, memur olması sebebiyle çevremden de esnaflık ve ticaret ile ilgili çok bir şey öğrenemeyince kendi kendime edindiğim bu deneyim benim için çok kârlıydı.

Velhasıl son 3 tane hariç hepsini satabildim. Kaç tane aldığım bende kalsın…


’15

Lisans (Elektronik Mühendisliği) eğitimine başladım.

Mobil oyun sektörüne giriş yaptım ve hala içerisindeyim. Sanırım yaklaşık bi 10 kişiyiz ve hala her birimiz bu sektörden ekmek yiyoruz.

Sosyal medya danışmanlığı kendime kadar hep sosyal medya ile ilgilendim ama bunu dışarıya bir hizmet olarak vermem 2015 yılında başladı. Firmaların, şahısların sosyal medya hesapları için danışmanlık adına pek çok konuda faaliyette bulunmaya hala devam ediyorum.

Bu iki konuyu çok detaylı anlatmıyorum her ikisi de hala devam etmekte olduğum işler bittiğinde belki çok daha detaylı bir yazı yazarım. Bitecek mi? Her şey gibi…

Blogozan.net kişisel blog yazarlığı…


Hızlı Bir Bakış

Uzun uzun okumak istemeyenler için sadece madde madde yaptığım işleri bir listeliyorum.

 • Veri giriş elemanı
 • Makale yazarlığı
 • Ücretsiz blog sayfaları
 • WordPress, Joomla gibi blog sistemleri
 • Forumlar için moderatörlük
 • Link satışı
 • Tıklama Başına Ödeme sistemleri
 • SEO
 • Sosyal medya danışmanlığı
 • Youtube
 • Instagram için özel çalışmalar
 • Facebook – web site ikili çalışma
 • Ürün tanıtım
 • Tanıtım yazısı
 • Ukash satışı
 • Adsense
 • Admob
 • Mobil uygulamalar ve oyunlar
 • Teknolojik trend takibi
 • E-ticaret (mini boy)

Nasihat edecek biri değilim kesinlikle ama yukarıda özellikle bahsetmediğim bazı noktalar var olumsuz örnek oluşturmamak adına onlara hiç girmeyeceğim ama hani hep denir ya şu anki aklım olsa şunu yapmazdım diye. Ben de bi onları şu an düşünüp bi sıralamak istiyorum.

Düşündüm, SPAM, kopya olarak yaptığım her şey eninde sonunda patladı. O yüzden şu an kopya içerik üzerine hiç bir iş yapmamaya çok özen gösteriyorum.

Özgünlüğün emek olduğuna inanıyorum, emeğin de karşılıksız kalmayacağına…

Neler Yapmalıydım!

 • Programlama dili öğrenmeliydim.
 • Grafik tasarım programları öğrenmeliydim.
 • Video düzenleme programları öğrenmeliydim.
 • Mobil oyun programlamayı öğrenmeliydim.

Bunları şu an biliyor olsaydım ne olurdu bilmiyorum ama bunların en az birini bilen biri şu an ki trende de biraz hakim olursa aç kalmaz.

Şu an 1676 kelimelik bir yazı oldu ama şu an kullandığım Yoast SEO aracı Readability (Okunabilirlik) olarak bana yeşil ışık yakmış durumda bakalım siz neler diyeceksiniz.

Bu yazıya ek olarak “Trendi Takip Etmek” başlıklı bir yazı yazmayı planlıyorum. Orada da neden böyle geçişler yaptım, keyfi mi yoksa zorundalık mı biraz onlardan bahsedeceğim.

Özetle burada yazanlara göre bugüne kadar hiçbir şey yapmamışım, bundan sonra daha fazla çalışmam lazım.  Ve de şu tarih olaylarını falan çok aklımda tutamam yanlışlıklar olabilir yarın bir gün farklı bir tarih veririm öyleydi böyleydi olmasın. Elimdeki kaynaklar ve hafızamda kaldığı kadarıyla tarihleri yazmaya çalıştım.

*Minik bir dipnot burada sadece hangi işler ve yöntemler sayesinde para kazandığımdan bahsettim, neler okuduğum, araştırdığım hala bende saklı…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir