Fotoğraf Makinesini Zaman Makinesi Diye Satmak

Fotoğraf Makinesini Zaman Makinesi Diye Satmak
5 (100%) 1 oy

Şu anda sahibesinin kim olduğunu hatırlayamadığım bir anekdottan yola çıkarak yazmaya başlıyorum bugün. Önce bana aktarılan anekdotu biraz yarım yamalak da olsa anlatarak başlayayım. Yıllar yıllar önce adını hatırlamadığım bir marka (Nikon olma ihtimali yüksek) kendileri şu an bizim çok ilerisinde olduğumuz bir teknoloji ile fotoğraf makinesi üretiyorlar. Hikaye, üretme kısmının incelikleri ile devam etmiyor onun yerine bu fotoğraf makinesini insanlara nasıl pazarladıklarını içeriyor. Şöyle ki kendileri fotoğraf makinesine farklı bir isim takıyorlar ve zaman makinesi diyorlar. Ben dinlerken zaman mı makinesi tepkisini vermiştim. Ne demek yani bir fotoğraf makinesine zaman makinesi demek lan altı üstü bi kaç fotoğraf çekiyoruz sonra onları kağıtlara basıyor albümlerin arasına ekliyoruz. Lakin adamlar olaya daha farklı bakmışlar fotoğraf makinesi ile çektiğin fotoğraflar sayesinde zamanda yolculuk yapabileceğini iddia ediyorlar.

Üstelik buna uygun bir zaman albümü bile yapmışlar. Merak edenler için evet bu pazarlama stratejisi işe yaramış ve satış patlaması yaşamışlar. Bu noktaya kadar geldiyseniz zaten olayı anlamışsınızdır. Şimdi ise bana, aktarılan bu anekdota hitaben bi şeyler karalamak düşüyor.

Sonraları düşündüm ki aslında adamlar olaya çok mantıklı bakmışlar şu an bulunduğumuz noktaya bakarsak aslında geldiğimiz nokta o zamankinden çok da uzak değil sadece her şey daha az değerli ve kalıcı. Şöyle ki şu an günümüzün en popüler sosyal medya platformu olan Instagram’da insanlar snapler, storyler, hikayeler, fotoğraflar paylaşıyor. Aslında yaşadıklarının bir fragmanını bırakıyorlar o medyaya tabii bazıları fazla abartıp tüm yaşamını da bırakabiliyor o konu dışı. Geriye dönüp bakabileceğin bir arşiv oluşuyor böylece.

Olaya bu bağlamda bakacak olursak, fotoğraf makinesinin aslında bir zaman makinesi olduğu gerçeğine ikna olmuyor değil insan. Sürüyle fotoğraf çekiyoruz bunları bi şekilde ya dijital ya basılı bir nüsha olarak saklıyoruz. Sonrasında bu fotoğraflara dönüp baktığımızda (tıpkı şu an benim yaptığım gibi) aslında bizi bir zaman makinesine bindirip geçmişe yolculuk yaptırdığı hakikatini yaşıyor insan.

Hadi yine iyiyiz artık birer zaman makinesine sahip olmanın çok da zor olmadığının farkındayız. 🙂

Kendimce ironi yaptım fotoğrafta eksik var bakalım uzun süre sonra ben bakınca hatrlayacak mıyım yoksa ulan ne yapmışım acaba mı diyeceğim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir