Google Batıyor! Arama Motoru Kısmı Nasıl Akıllanacak?

Yazıyı Oyla!

Google batıyor! Bence diyerek yazıya başlayınca insan nasıl rahatlıyor anlatamam. Bence kardeşim “ne batması lan adam aldı başını gidiyor” desen de hiç sıkıntı yok çünkü “bence” batıyor.

Tabii “bence” dedik diye bi tarafımızdan uydurarak söylemiyoruz bunu. Kendi gözlem ve tahminlerimden yola çıkarak söylüyorum. Şöyle ki günümüzde artık her şey bize hap olarak veriliyor. Yani arama yapma birşeyler araştırma ihtiyacımız gittikçe azalıyor. Google ‘da bunu fark etmiş olacak ki arama motoru kısmında bazı yenilikler yapma ihtiyacı duyuyor.

Bu yazımda size “Google Batıyor” diyerek başladım ama elbetteki Google arama kısmını iyileştirerek, farklı çözümler getirerek bu düşüşü lehe çevirecektir diye tahmin ediyorum. Peki ama Google arama motoru nasıl akıllanacak, buna ilişkin tahminlerimi sizinle paylaşıyor olacağım.

Google Asistan

Google Batıyor! Google Asistan Nedir?

Tahminlerime göre artık Apple’in Siri‘si, Windows’un Cortana‘sı gibi Google’da bize bir asistan sunacak. Böyle bir asistanı aslında var henüz Türkiye’de kullanımda olmasa da yakında sunacağı bekleniyor. Fakat ben bu asistanın biraz daha dışında bir arama motoru asistanı isimli bir şeyden bahsediyorum. Peki bu asistan bize neler sağlayacak ve arama ihtiyaçlarımız veyahut yöntemlerimiz nasıl değişecek?

Google Batıyor! Arama Motoru Nasıl Akıllanacak?

Yine bence, artık arama yapmaktan ziyade Google’a girdiğimizde bulunduğumuz konum, daha önceki aramalarımız, yürüme hızımız veya seyahat rotamıza göre Google ne arıyor olabileceğimizi tahmin edip yakında bir otel mi arıyorsunuz? ya da dinlenme tesisi mi arıyorsunuz? diyecek. Hatta ve hatta Google sizin ne zaman çişe çıktığınızı bile takip edebileceğine inanarak şöyle iddia ediyorum ki uzun süredir tuvalete gitmediniz ve yaptığınız alışverişlere göre toplam XX mL sıvı tükettiniz işeme zamanınız geldi hadi bakalım yakında bir WC mi arıyorsunuz diyerek size oranın yol tarifini verecek. Ya da diyelim ki bir müzeye ziyarete gittiniz. Ve Google Batıyor dediğimiz süreci iyileştirmek için size müzeyle ilgili bilgiye mi ihtiyacınız var diyerek açılış, kapanış saatleri, müze giriş ücretleri, müze ile ilgili bilgiler sunacak.

Bunlar tabii ki benim kişisel tahminlerim. Fakat son dönemlerde çıkan haberler gösteriyor ki Google arama kısmında yenilikler yapmaya ufaktan ufaktan başlıyor. Mesela Google’da arama yaparken otomatik tamamlayıp sizi arama sonuç sayfasına yönlendirme özelliğini kaldırıyor. Bu da bizi manuel olarak arama yapmaya zorluyor. Peki ama niye Google böyle bir şey yaptı ki? Okuduğum ve kendi çıkarımlarıma göre Google kullanıcı deneyimi dediğimiz kullanıcının ne aradığıyla ilgili daha fazla bilgi toplamak istiyor. Yani onun sizi yönlendirmesinden ziyade bizim onu yönlendirmemize olanak sağlıyor. Bu sayede bizim aramalarımızla ilgili daha fazla bilgiye sahip olma peşinde. Ve elbetteki bu topladığı bilgileri yarın bir gün bize akıllı asistan ya da akıllı arama motoru hizmeti sunarken kullanacak.

Bence diye başladığım için kafam rahat bir şekilde Google Batıyor ama nasıl akıllanarak bu batıştan kurtulacağına dair fikirlerimi paylaştım. Zaman ilerledikçe göreceğiz belki haklı çıkacağım belki de Google kendi çizgisini hiç değiştirmeden hayatta kalabilecek.

Bu süreci görebilmek için kendinize iyi bak sağlıkla kalın…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir