Fikir Bahçesi: Her Hafta 1 Fikir Olayı Nedir?

Yazıyı Oyla!

Bi fikir buldum var ya yapsak kesin köşeyi döneriz.

Fikir nedir?

Elimde 2 tane bilgi olsun bi kağıt bi de kumbara. Bunları çooooook eskiden beri biliyorsun değil mi? Ben kağıdı kapalı bir hale getirip üzerine para girebilecek bir delik açarsam artık bu “kağıt kumbara” olur ve fikrin sahibi de sen olursun.

Bu kadar kolay olmamalı mı?

Aslında bu kadar kolay  daha önceden bildiğin şeyleri bir araya getirip hokus pokus yapıyorsun ve yeni bir şey ortaya çıkıyor.

Bilimsel bir örnek alıntılayıp konuya kapatalım ikna olmazsanız da yapacak bir şey yok. Bi saniye neydi o yazarın karşısındakini ikna etmeye çalışmadan yazdığı yazı türü he hatırladım “deneme”. Deneme 1-2…

Jack Foster’ın ‘How to Get Ideas’da yazdığı gibi; Gutenberg, kendisinden çok önce var olan, metal para kesme makinesi ile şarap (üzümleri sıkmada kullanılan) presini birleştirip matbaayı bulmadı mı? Tıpkı Newton‘un denizlerdeki gelgit olayı ile elmanın düşüşünü birleştirip yer çekimini, Hutchins‘ın alarm ile saati birleştirip çalar saati bulduğu gibi.

Alıntı sahibi: fikiratolyesi.com

BENİM OLAYIM NE?

Kendimi farkındalığımı arttırmak adına özellikle ilgi alanım dahilinde olan konulara farklı açılardan bakmaya, o alandaki eksikleri keşfetmeye çalışıyorum. Bunlardan da bir fikir yakalayabilirsem evraka deyip ıslık çalamayarak günüme devam ediyorum.

Evreka!

Bu kategoride de her hafta 1 fikir diyerek kendime bir şart koşuyorum ve her hafta herhangi bir konuda aklıma gelen bir fikri sizlerle paylaşmayı planlıyorum. Yok yok planlamıyorum insan planladığı şeyleri genelde yapmaz. Her hafta 1 fikir paylaşıyorum, paylaşacağım, paylaşmalıyım…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir