Kampüs içi Araç Paylaşım Sistemi İş Fikri

Araç Paylaşım Sistemi
Yazıyı Oyla!

Hepinizin bildiği gibi son dönemlerde ulaşım sorunlarını gidermek ya da ulaşım hizmetlerinin kullanımının kolaylaştırılması adına pek çok mobil uygulama marketlerde yerini aldı. Araç paylaşım sistemi de bu ağın büyük bir parçası haline geldi.

Sanırım Türkiye’de ilk olarak bla bla car ile tanıştık ve ben çevremde kullanmaya başlayan insanları görmüştüm ki sonra birden sönümlendi. Onun dışında volt, twogo, uber, bitaksi, mobicar vs. derken tam olarak aynı işi yapmasalar da benzer sektörde faaliyet sürdüren girişimler yahut şirketler ortaya çıktı.

Bugün taksiye binmek istediğinde taksi çevirmek yerine akla gelen ilk uygulama bitaksi iken yarın yola çıkacağım ama yakıt parasını nasıl paylaşırım sorusunun cevabı da blablacar oldu.

Ben de bu noktadan yola çıkarak bu sektörde genele sahip olmak hem zor hem de sürekli sorun çıkartıp iyileştirilmeye muhtaç olsa da bu büyük işlerin niche yani dikey kısımlarından bir parça üzerine yoğunlaşmak daha iyi olabiliyor.

Tam bu noktada motosikletimin bakımda olduğu bir günde üniversiteye ulaşmak için 4 kilometre yürürken aklıma düşen bir fikir “kampüs içi BlaBlaCar” oldu.

İş fikri projelerinde olduğu gibi tanımlar yapmak yerine burada iş fikrini bir dostla paylaşıyormuşcasına belli başlıklar altında sunuyor olacağım.

Kampüs içi Araç Paylaşım İş Fikri

Mobil uygulama üzerinden kampüs içerisinde öğrenci, öğretim görevlisi ve personellerin okul numaraları ile kayıt olabilecekleri, oluşturdukları kayıtlarından sonra ilan paylaşıp ilanlardaki boş koltukları doldurabilecekleri veya boş koltukları satabilecekleri, mobil ödeme ile çalışan sistem.

Özetle bugün var olan araç paylaşım sistemlerine temel olarak benzeyen fakat bu tarz sistemlerde en büyük sorun olan güven problemini sadece kampüs içerisindekilerin kullanması ile büyük ölçüde ortadan kaldırmayı hedefleyen bir mobil uygulama.

Kampüs içi Araç Paylaşım Gelir Modeli

Her paylaştığımız iş fikrinde en önemli konulardan biri olan gelir modeline burada da gelmiş bulunmaktayız. Buradaki gelir modeli normal araç paylaşım sistemlerindeki komisyonculuk gelir modeli olabileceği gibi bunun yanı sıra yüksek sayıda üniversite öğrencisine anlık mobil bildirimler ile ulaşabileceğiniz bir potansiyele sahip olmanız gençlerin ilgisini çekebilecek reklam vermek isteyen büyük firmaların da ağzını sulandıracak ve buralardan reklam alma ihtimalini arttıracaktır.

Kampüs içi Araç Paylaşımı Tutundurma

Gelir modelinden sonraki bir diğer hususta bu iş fikrini nasıl tutundurabileceğimiz. Aslında daha önceden benzerlerinin denenmiş ve belli bir başarıya ulaşmış olması sebebiyle reklamını yaparken iş fikrinin ne olduğunu izah etmenize gerek kalmayacak. Buna harcanacak efor güvenilirlik, zaman kazancı, konfor gibi diğer cezbedici faktörlere kaydırılarak daha hızlı müşteri kazanımına dönüştürülebilir.

Yine tutundurma hususunda reklam yapılacak mecralar üniversite öğrencilerinin yoğun olduğu yerler olacağı için doğru kişilere sponsorluk sağlarsanız kulaktan kulağa reklam ile hızlı bir büyüme gerçekleşebilir.

Aklıma gelen bir kaç fikri hızlıca yazayım fakat şunu da söyleyeyim ben şimdi aklıma gelen bir kaç tanesinin dışında bir iki saatlik beyin fırtınası ile en az 50 farklı tutundurma yöntemi bulabilirim. Bunun en önemli sebebi ise bu iş fikrindeki pazarı oluşturan kişiler teknolojiyle içli dışlı.

  • Üniversite servislerine reklam vermek
  • Üniversitelerin sosyal medya hesaplarında çekiliş yapmak
  • Kulüplere sponsor olmak
  • Etkinliklere sponsor olmak
  • Aracına sticker yapıştırana ilk 5 yolculukta komisyon almama
  • Sosyal medya da bu uygulama ile yaptığı yolculuğu belli hashtag ile paylaşana sonraki yolculuk ücretsiz

şeklinde pek çok tutundurma yöntemi bulunabilir. Bunun yapılmasının imkan sunan şey ise üniversite öğrencisi ucuz fiyata ya da ücretsiz yolculuk yapmaktan gocunmaması. onu ve onun çevresindeki insanları rahatsız etmez.Bir aylık ücretsiz yolculuk imkanı kazanmanın ondaki değeri sosyal medya da yapacağı bir paylaşımdan çok daha fazla olduğu için böyle şeyler onu ve onun çevresindeki insanları rahatsız etmez.

Kapanış

Buraya kadar bu yazıyı okudu ve beğendiyseniz şimdi benim yaşadığım hayal kırıklığını yaşamanızı istiyorum. Tabii bu iş fikri aklıma geldi biraz oturdu mantıklı gibi de geldi. Sonra biraz araştırayım var mı böyle bir şey yapan eden dedim. Birliktegidelim.com isimli web sitesiyle bu iş fikrini hayata geçirmişler. Fakat o gün baktığımda da bugün baktığımda da web siteleri kapalı, Facebook’daki en son paylaşımları 2014 Ocak ayına ait. Demek ki abiler dükkanı kapatmış.

Sizce hala umut var mı bence hala var 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir