KTM Duke 200 JG 1.7.2 Hata Kodu ve Çözümü

KTM Duke 200 JG 1.7.2 Hata Kodu ve Çözümü
Yazıyı Oyla!

Bu sefer KTM Duke 200 ile yaşadığım en büyük problem olan JG 1.7.2 hata kodu arızasına geldik. Gözünüzü korkutmuş gibi olmayayım. Aslında çözümü oldukça basitmiş fakat beni her an yolda kaldım mı? Kalıyor muyum? Kalmak üzereymiymişim? tarzında sorularla başbaşa bıraktığı için içimi gıdıklayan bir problem olarak mazide yerini aldı.

Evet efendim gelelim bu problemin nasıl bir üzücü problem yarattığını gösteren videoya. O gırgır sesi çıktığında hala “içim bi tuhaf oluyo” deyimini tekrarlıyorum.

Baştan söyleyeyim videolar kalite olarak kötü dikey çekilmiş ama sorunun ne olduğunu birilerine sormak için çektiğim videolar bunlar. Bu yazıyı yazmak sonradan aklıma dank etti. O an totoyu kurtarma derdindeydim :-D.

Bu ilk videoda görüldüğü üzere motor çalışıyor ama kendini RESETliyor ve JG 1.7.2 hata kodu ekranda belirdikten sonra ekran tekrar karşımıza çıkıyor özellikle saatin sıfırlanmış olduğu dikkatinizi çekecektir.

Aşağıdaki ikinci videoda ise artık akü iyice zayıflamış hata kodunu bile vermeden doğrudan çalışmıyor. Bu durumda çalıştırmak için şöyle bir yol izleyebilirsiniz.

  • Kontağı açın, ekranı açın, marşa basmayın
  • Kontak açık kalsın kırmızı aç/kapa tuşuyla ekranı kapatın
  • Sonra ekranı açın
  • Ardından motoru çalıştırın

Bu elektrik dengesindeki oynama motorun çalışmasına katkı sağlayabiliyor.

Motosiklet özellikle ikinci videodaki hale geldiğinde aha dedim herhalde artık motor elimizde kaldı daha da iflah olmayacak. Hemen internete girdim araştırmaya başladım yerli yabancı bütün forumlara baktım ama tam olarak bu hata kodu ile ilgili bir paylaşım bulamadım. Ertesi gün KTM spormotoyu aradım onlar da getir bakalım muhtemelen aküdendir dediler. Spormoto KTM ‘ye gittim ve gerekli ölçümleri de yaptıktan sonra problemin aküden olduğu kanaatine vardılar.

JG 1.7.2 HATA KODU ÇÖZÜMÜ

Yuasa marka YTX9-BS modelli KTM Duke 200 için uygun aküyü aldım onun şarj olaylarını yaptım mekanı cennet olsun Altın Elbiseli Adam Barkın abimiz yeni akü dolum ve şarj olayını anlatıyor o videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

O talimatlara göre işlemleri gerçekleştirdikten sonra uzun süredir sorunsuz kullanıyorum ve JG 1.7.2 hata kodu almıyorum.

JG 1.7.2 HATA KODU İLE İLGİLİ BİRKAÇ ÖNEMLİ NOKTA

Bu hata kodunun diğer bir sebebi stator arızası olabilir. Eğer uzun bir yol giderken motosiklet sürüş esnasında stop ediyorsa yüksek ihtimal stator arızası ile karşı karşıyasınız. Olay şu şekilde; akü motorun ilk çalışma esnasında güç aldığı yer daha sonra stator devreye girerek hem aküyü besliyor hem de motorun o anki elektrik ihtiyacını karşılıyor. Amma velevki şöyle düşünelim stator bozuk sizde motorun tepesine çıktınız motoru çalıştırdınız aküden aldı çalıştı stator devreye girmedi ama akü hoop rahat olsana boğğlum ben buradayım götürürüm seni dedi tabii siz bunu fark etmediniz vurdunuz kırbacı vurdunuz kırbacı sonra akünün aklına bişey geldi ulan beni kimse şarj etmezse ben kendi kendime tükenir giderim tam bu akünün aklına gelmişken “aklına gelen başına geldi” ve siz yolda kaldınız.

Eğer akünüzü değiştirdikten kısa süre sonra bu hatayı tekrar alıyorsanız yine stator veya motordan fazla akım çekerek aküyü sömüren birşeyler olabilir. Bunun dışında motosikletinizde kaçak akım dolaşıyor olabilir. Bu gibi durumlarda ekstra taktığınız aydınlatmaları ve diğer elektrikli aksesuarları sökerek test etmeniz faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir