Tiva C Serisi: LaunchPad TM4C123G Başlangıç Ayarları (Ders 1)

Yazıyı Oyla!

Tiva C eğitimlerinde kullanacak olduğumuz launchpad TM4C123G modeli olacak. Bu kartı satın alabileceğiniz yerin linki ve indirmeniz gereken kurulum dosyaları yazının sonunda yer almakta.

Neden Arduino değil Tiva C Kullanıyoruz?

Günümüzde en çok kullanılan açık kaynak kodlu mikrodenetleyici Arduino olmasına rağmen Tiva C eğitimi vermemizin bir nedeni var. Tiva C ile Arduino’da yapabileceğiniz her şeyi yapmanız mümkün. Üstelik Tiva’nın IDE’sinde ki bu Energia olur. C ve C++ dilinde yazdığınız kodları çalıştırma imkanınız da mevcut. Bu sayede farklı bir dil öğrenme ihtiyacı duymaksızın C ve C++ bilginizle Tiva C kullanabilir ve istediğiniz uygulamaları yapabilirsiniz. Fakat Arduino sadece kendine ait dile izin vermekte ve bu da yeni bir dil öğrenme ihtiyacı doğurmaktadır. Bunun dışında Tiva C sayesinde işin mantığını öğrenme imkanınız varken Arduino’da maalesef bu imkan çok fazla yok.

Kurulum

 1. Driver (yazının sonunda) linkine tıklayarak driver ı bilgisayarınıza indiriniz ve .rar dan çıkarınız.
 2. Launchpad’ i paket içerisinden çıkan USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlayınız ve üzerinde bulunan anahtarı açık konuma getiriniz. Yanan sarı ışıktan launchpad’in açık olduğunu anlayabilirsiniz.
 3. Bu aşamada ne yazık ki driver’lar otomatik olarak kurulamayacak ve sizin elle kurmanız gerekecektir.
  • Bilgisayarın arama kısmına kısma “aygıt yöneticisi” diyerek aratıyoruz.
  • Açılan pencerede “In-Circuit Debug Interface” şeklinde yanında ünlem bulunan yüklenmemiş driver ile karşılaşacaksınız.
  • İlkine tıklıyoruz ve “Sürücü yazılımını güncelleştir” diyoruz. Kendisi aramasın “Sürücü yazılımı için bilgisayarımı tara” diyelim. Ardından “Gözat” a tıklıyoruz ve indirip .rar’dan çıkradığımız klasörü hedef olarak seçiyoruz ve “Yükle” diyoruz.
  • İkinci ve Üçüncü ünlemler içinde aynı işlemi yaptıktan sonra driver kurma işimiz sona eriyor.
 4. Sıra geldi kod yazma ekranımız yani IDE’mize Tiva için Energia isimli programı kurmamız gerekiyor. Yazının sonunda Energia.rar dosyasını indirip .rar ‘dan çıkarıyoruz.
 5. Rar’dan çıkardığımız dosyanın içinde “energia” yanında uygulama yazan .exe bizim kullanacağımız programımız.
 6. Üzerine çift tıkladığımız program açılacaktır. Açılan ekranda Araçlar > Kart Launchpad (Tiva C) … > Kart Yöneticisi yönergelerini izliyoruz. Sağ üstteki arama kısmına “tiva” yazıp aratıyoruz. “Energia TivaC boards” a tıklayıp yükle veya kur diyoruz.
 7. Araçlar > Kart Launchpad (Tiva C) … > Kart Launchpad (Tiva C) …  ye tıklayarak kartımızı tanıtıyoruz. Bizim kartımızın adıyla seçtiğimiz yerin aynı olması gerekiyor.
 8. Port kısmında ise bilgisayarımıza göre değişmekle beraber uygun portu seçiyoruz. En kısa yolu bir program yüklemeyi deneyip sırayla tüm portları kullanmayı deneyin hangisinde kod çalışırsa o portu kullanınız.
 9. Son olarak ise Örnekler > Basics > Blink kısmından örnek bir kod denemesi yapacağız. Bu kod launchpad üzerindeki RGB ledi yakıp söndürecek bir kodcuktur. Baktınız ki led yanıp sönüyor demek ki tüm işlemleri başarı ile gerçekleştirdiniz.

Umarım faydalı bir anlatım olmuştur. Biraz karmaşık gibi görünüyor olsa da uygularken göreceksiniz kurulumu oldukça basit. Yakın zamanda videolu bir anlatımda eklemeyi düşünüyorum. Bundan sonraki derslerimizde temel bir şekilde launchpad imiz üzerndeki ve harici şeyleri programlamayı öğreneceğiz.

İNDİRME BAĞLANTILARI

Energia Driver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir