Yuvacık Gezisi: Gazi’nin Yeri Piknik Alanı ve Karaaslan Kamping

Yazıyı Oyla!

Derslerim mayısın 18’inde son buldu, haftaya da finallerim başlayacak üstüne 19 Mayıs’ta tatil, Ramazan’da yaklaştı derken ufak bir kaçamak yapmak için bundan iyi bir zaman olamazdı. Bu kaçamağın adresinin Yuvacık olması ise tam isabet oldu.

Bu seferki gezimiz 2 teker ile değil 4 teker ile oldu. Dört arkadaş aracımıza atladık ve İstanbul’dan İzmit Yuvacık Barajı civarına doğru seyahate başladık. Seyahat amacımız mangal yapmak, doğayla baş başa vakit geçirmek ve bol oksijen almak olduğu için seçtiğimiz yer bize tüm bu imkanları sağlayabilecek üstelik şehrimize de oldukça yakın bir yerdi.

Önlisans öğrenimimi Kocaeli Üniversitesi’nde gördüğüm için İzmit’te bolca vakit geçirmiş ve daha önce Yuvacık’a gitmiştim. Uzun bir aradan sonra aynı yerlere gezmek dolaşmak oldukça iyi geldi.

 

Yanımıza Neler Aldık?

Et veya tavuk fark etmez, bunları muhakkak sürekli alışveriş yaptığım güvenilir bir kasaptan almayı tercih ederim. Gidince alırız olayına bunlar için karşıyım. Sadece içeceklerimiz ısınır düşüncesi ile içecekleri sona sakladık ve yol üstünde aldık (Onu da az kalsın unutuyorduk ya neyse). Dört kişi için 500 gram kasap köfte (9 adet), 500 gram kasap sucuk (12 dilim) düştü ve kişi başı 250 gram gayet yeterli oldu. Köftenin adedini arttırıp sucuğun adedini azaltarak daha keyifli bir menüye dönüştürebilirdik.

 • Kamp sandalyesi
 • Piknik örtüsü
 • Piknik seti (Tabak, bardak, çatal ve en önemlisi iyi bir bıçak)
 • Mangallık (Tel, Yelpaze, Kömür, Çıra, Gazete, Gazyağı)
 • Su (10 KG aldık ki rahat rahat yetsin)
 • Ekmek (Kişi başı bir adet)
 • İçecek (1 adet 2,5 litre)
 • Domates, biber, patlıcan ve soğan (Birer ikişer adet)
 • Tuz (Dışarıdan verdiğim siparişlerde kalan tuzları değerlendirme zamanı)
 • Powerbank ve şarj aleti (Oldukça önemli!)
 • Islak mendik veya sabun
 • Semaver
  • Çay
  • Şeker
  • Kaşık
  • Çay bardağı
 • Son olarak kalın giysiler ve mangal yaparken üstünüze giymelik birşeyler alsanız iyi olur mangal sonrası gittiğiniz her yerde is kokmak istemeyebilirsiniz 🙂 .

 

Neleri Kullanmadık?

Mangal yapma niyetiyle gittiğimiz için ve bir mekan belirleyerek gitmediğimiz için yanımıza aldığımız şeylerden bazılarına ihtiyaç duymadık.

 • Kamp sandalyesi (Piknik alanına gidince zaten oturacak yerlerimiz kendiliğinden oluştu sandalyelere ihtiyaç kalmadı.)
 • Piknik örtüsü (Yere oturma gibi bir durum olmayınca bu da biraz gereksiz oldu.)

Bunun dışındaki her şey gayet yerinde ve yeterli oldu.

 

Yuvacık Gazi’nin Yeri Piknik Alanı

Gazi’nin Yeri Piknik Alanı daha önce gitmediğimiz bir yerdi hepimiz için ilk oldu. Mekan gayet geniş ve içerisinde dere akıntısı sesiyle oldukça hoş bir yerdi. Derenin hemen kenarındaki masalardan bir tanesini kiraladık ve malzemelerimizi çıkarıp mangalımızı ardından semaverimizi yakıp çaylarımızı yudumladık.


Ulaşım Konum Temizlik Fiyat Şebeke Diğer
Ulaşımı oldukça kolay Konumu dereye yakın olması sebebiyle oldukça iyi 8/10 diyebilirim Masa başı 30TL pazarlıkla 25TL’ye kiraladık Vodafone çekti, TurkTelekom çekmedi. İnternet erişimine ise hiç sahip olamadık. Mescit ve tuvalet mevcut, alkol yasak

Biz fazla kalabalık olmayan sessiz sakin, aile ile gelinip keyifli vakit geçirilebilecek bir yer olarak gözlemledik. Olayı tam çözemedik burası kamp alanı olmakla birlikte sanırım Kamping alanı da bulunmakta. Şu web site adresinden kendilerine ulaşabilir ve daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Şu da haritadaki yeri olsun;

Fotoğrafın üzerine tıklayarak Google Haritalarda açabilirsiniz.

Birkaç tane görsel ekleyelim;

Yuvacık Karaaslan Alabalık & Kamping Tesisleri

Bilenlerin bildiği bilmeyenlerin bir anca önce keşfetmesi gerektiği bence Yuvacık’daki en muazzem tesis olmakla beraber içerisinde pek çok imkanı barındırmakta.

Trekking, ATV Safari, Paintball, Jeep Safari, Butik alışveriş dükkanları, Konaklama (Ağaç evler), Çadır alanı, Nargile Cafesi, Dere üstü salıncakları ve aklıma gelmeyen diğer bütün özellikleri ile tam olarak doğa düşkünlerine hitap eden bir mekan.

Daha önce gittiğim ve konaklama imkanına da sahip olduğum için yakından bildiğim bir mekan. Fakat biz bu sefer yemeğimizi yeyip, çayımızı içtikten sonra bir kafede oturma ihtiyacımızı gidermek amacıyla uğradık.

Saat geç, hava karanlık ve fotoğrafımızı çekecek kimseyi bulamadığımız için kendi kendime hatıra fotoğrafı oldu 🙂

Uzun bir merdiven tırmanışının ardından ulaştığınız nargile cafenin dış mekanında asma bir köprüden geçtikten sonra enfes bir teras sizi karşılıyor. Fazla geniş bir alana sahip olmayan 4 yada 5 masa bulunan yerde ciğerleriniz bayram ederken gözleriniz ise tepeden bir seyir imkanı bularak sana dün bir tepeden baktım ey aziz Yuvacık şiirini seslendiriyor…

Edebiyatı bir kenara bırakıp nargilesine gelelim. Kendi special bir nargilesine sahip olan mekanda nargile gerçekten harika. Üstelik fiyatı da İstanbul ve Gebze’ye göre son derece ucuz. Yazının yazıldığı tarih itibariyle nargile 20TL çay ise 2TL. Gidip bir çay içmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Konaklama ile ilgili detaylar ise web sitesinde mevcut. Şuraya şu notu da düşeyim sabah kahvaltısı gerçekten ama gerçekten enfessss.

Benim gibi çadır konaklamayı tercih edenlerden iseniz size harika bir haberim var herhangi bir çadır kurma ücreti ödemiyorsunuz yapmanız gereken tek şey kimliğinizi teslim etmeniz ve çadırınızı kurmaya başlamanız.

 

Özellikle İstanbul’da yaşayıp şehrin kalabalığından ve gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler için Yuvacık hem yakın olması ile hem de doğanın içerisinde pek çok tesise sahip olması ile gidip görülesi hatta yaşanası yerlerden…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Yuvacık bi Harika Karaaslan ise hepsinden Harika bir yer yazı gayet güzel ve doyurucu olmuş elinize sağlık iyi bloglamalar …